Měsíc říjen už značně pokročil a já jsem se právě pustila do shrnutí zajímavostí ze září. Je znát, že pro marketéry začíná hlavní sezóna, a také weby píšící o PPC se probudily z letní siesty. Minulý měsíc přinesl spoustu zajímavých článků a novinek, které stojí za zmínku.
Velmi podnětný podcast na téma remarketingu ve vyhledávání zveřejnili na webmaster radiu. Radí, že remarketing ve vyhledávání je vhodné použít pro všeobecná klíčová slova (které by si normálně firma nemohla dovolit), použít jiné reklamy pro uživatele, které vás už znají, nebo zvýšit ve stávající kampani nabídky pro lidi, kteří navštívili váš web (případně vyloučit lidi, kteří zkonvertovali a z podstaty nabízených služeb nelze zkonvertovat znovu nebo za to nechcete platit). Pro použití RLSA potřebujete minimálně 1000 uživatelů na vašem seznamu (v reklamní síti je to jen 100 uživatelů). Proto doporučují zaměřit se jen na hlavní skupiny, které budou mít dopad. Maximální délka trvání členství v seznamu je 180 dní. V podcastu velmi detalně popisují, jak RLSA implementovat a na co si dát pozor. Uvádí velmi zajímavou informaci: „Nejde cílit/vyloučit lidi, kteří jsou přihlášení do Googlu účtu.“ To je obrovský rozdíl oproti GDN. I když někoho máte ve svém remarketingovém seznamu, nezafunguje toto cílení, pokud je přihlášen k gmailu.
Search Engine Land publikoval článek plný skvělých tipů pro strukturu kampaně. Zdůrazňuje nesmyslnost přidávání velkého počtu longtail klíčových slov, které nepřivádí téměř žádnou návštěvnost. Z jejich analýzy vyplynulo, že dlouhé fráze (5 a více slov) představovaly hodně práce (139 898 z 420.354 klíčových slov), ale pouze 5385 zobrazení z více než 1,5 milionu. Radí, stejně jako Google, postavit strukturu podobně jako strukturu webu (výhoda: vstupní stránky sedí perfektně k sestavám). Další možný přístup je rozdělení sestav podle záměru uživatele a podle úrovně povědomí.
Velmi užitečný mi připadal odstavec o pojmenování kampaní v účtu. Začněte při pojmenovávání vždy nejdůležitějším atributem kampaně: typ kampaně (search, gdn, remkt), téma, geografické cílení. A nakonec se zamýšlí nad rozdělením shod mezi sestavami a kampaněmi.
Vůbec mi neuškodilo si promrskat názvosloví konverzí. Už jich existuje požehnaně:
- Konverze po kliknutí (converted clicks) – kolik prokliků vedlo ke konverzím, vhodné pro leady
- Konverze (conversions) – všechny konverze, které se udály po prokliknutí reklamy, vhodné pro eshopy
- Konverze po zhlédnutí (view-through conversions) – člověk viděl reklamu v GDN, ale neklikl na ni, pak zkonvertoval, nepočítají se uživatelé, kteří přišli z placeného vyhledávání
- Odh. konv. celkem (estimated total conversions) – odpovídá na otázku, jak se lidé chovají napříč zařízeními
- Konverze asistované po kliknutí a po zhlédnutí (assisted conversions) – všechny prokliky, které vedly ke konverzi, s výjimkou těch, které konverzi těsně předcházely
A co nového pro nás připravily PPC systémy? Adwords spustilo callout rozšíření pro všechny inzerenty. Sklik rozšířil zobrazení sitelinků na 100% vyhledávání. V Yandexu nově najdete údaje o konverzích přímo v systému. Bing se po vzoru Adwords pustil do zobrazování dynamických sitelinků, spojil cílení na PC a tablety, ale s možností úpravy bidů pro tablety (+300% to -20%) a také zpřístupnil možnost sdílení seznamu negativních klíčových slov mezi kampaněmi.
Komentovat